kontakt

7 komentarzy:

 1. witam, czytałam ze jakiś czas temu szukałaś czegoś na temat indywidualnego kalendarza szczepień, znalazłaś coś sensownego? pozdr K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sensownego planu nie znalazłam, bo zawsze były to harmonogramy zagraniczne - czeskie lub duńskie, a niektóre szczepionki były zupełnie różne niż u nas, ale... Stop NOP zaleca nieszczepienie dziecka w szpitalu - my odroczyliśmy gruźlicę o miesiąc, a WZW o tydzień - mamy wcześniaka i wymogli to na nas. Przy zdrowym dziecku poczekałabym do 3 miesiąca z obiema szczepionkami, a na pewno z gruźlicą. Druga sprawa - WZW - standardowo dają Euvax, ale w zesżłym roku okazało się, że kilka partii było skażonych, a dodatkowo jest to "nieczysta" szczepionka, lepsze są np. Engerix. Nasza neurologo zaleca mnimum 8 tygodni (najlepiej 12 tygodni) przerwy między szczepieniami - pytałam czy są jakieś wiążące nas terminy: NIE MA. I ostatnie - szczepić szczepionkami pojedynczymi tj. monowalentnymi. Bardzo istnotne i zalecane przez naszą neurolog - rozdzielić szczepienie WZW od innych, czyli jak na jednej wizycie jest WZW, to nic więcej, na następnej coś inne i tak dalej wymiennie co 8 tygodni. Bardzo wydłuża się czas szczepienia, ale te 8 to minimum, aby niedojrzały układ nerwowy poradził sobie ze związkami zawartymi w szczepionce. Podsumowując - zacznij w 3 miesiącu od gruźlicy lub WZW (jak tego wymagają), a potem pojedynczymi (na ile to możliwe - bo błonica, tężec i krztusiec są razem), ale koniecznie acelularnymi (tj. bez żywych komórek chorobotwórczych - są płatne) co 8 tygodni. Mądry pediatra powinien na to przystać, a jak byś miała problem, idź do neurologa, aby dał ci na piśmie inf. o odroczeniu szczepień i indywidualnym planie - to powinno wystarczyć.

   Usuń
 2. mój synek ma już rok i miesiąc i był tylko w pierwszej dobie zycia zaszczepiony na gruźlicę.Boję się nie szczepić go w ogóle, ale właśnie chciałabym zrobić to mądrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij od wizyty u mądrego pediatry - na pewno dziecko zaczynające chodzić (a więc też wywracać się) warto dziecko zaszczepić na tężec (a że jest w "pakiecie", to od razu jest szczepienie na inne choroby) i żółtaczkę. Pamiętaj - pojedyncze szczepionki, które się da (np. żółtaczkę) i odstępy min. 8 tygodni. Ponad roczne dziecko powinno poradzić sobie ze szczepieniami w takiej formie.

   Usuń
 3. mam niby mądrą pediatrę, która raczej nie jest za szczepionkami, sama siebie nie szczepiła ani dzieci swoich, tylko na wzwb, a jak jej spytalam to powiedziała 6w1 , oszalała chyba!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mocno zastanawiam sie nad zakupem nowego fotelika do auta i bardzo interesuje mnie Axkid.Wiem, że Wasza Karola jeździ takim fotelikiem. Bylabym wdzięczna za informacje na temat pozycji do spania w tym foteliku - Axkid tak zachwala że jest bardzo wygodna ale zdjęć niestety nigdzie nie znalazłam. Czy bylabys tak miła i napisała mi coś na ten temat?Czy ewentualnie moglabys wysłać mi fotkę Karoli w tej pozycji fotelika?(oczywiście na priv)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mogę pochwalić tę pozycję - jeśli znajdujesz inf., że dziecku i tak lecigłowa, oznacza to.. że fotelik jest źle zamontowany - wiem to, ponieważ pierwszy raz fotelik montował mi pan proste ze sklepu osiem gwiazdek, gdzie kupiłam stacjonarnie i poprosiłam o wpięcie, a kolejny raz... pan na Inspekcji Fotelików i zrobił to niestety źle, Karoli leciała podczas snu głowa do przodu - po poprawieniu ustawienia fotelika jest OK. Dodam jeszcze, że Karolina w tej pozycji jeździ stale - jest wygodna i w ciągu obserwacji tego, co za oknem i podczas snu ;) Jak znajdę zdjęcia, to podeślę. Pozdrawiam :)

   Usuń

Tekst alternatywny